Loading...
RÜZGAR ENERJİSİ SANTRALLERİ

Rüzgar türbinleri santrali denetimi

Kısa adı RES olan rüzgar türbinleri, güneş enerjisi gibi sürdürülebilir hayat açısından son derece önemli yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Doğanın imkanlarını kullanmak ve düşük maliyetli kesintisiz enerji sağlamak amacıyla kullanılan bu türbinler kara / deniz (offshore) alanlarına kurulabilmektedir. Rüzgar yoğunluğunun yüksek olduğu yerler seçilir. İçindeki mekanik sistemler sayesinde dönen kanatlar yüksek verimlilikte elektrik üretimi sağlar. Ve rüzgar olduğu sürece bu devam eder.

Yapısı gereği doğal şartların sert olduğu coğrafi yerlere inşa edilir. Hava olaylarından çok fazla etkilenen ve fiziksel yıpranmanın olduğu bu tesisler devamlı sert rüzgarla karşı karşıyadır. Üretim maliyeti yüksek bu türbinlerin bakımı ve kesintisiz işleyebilmesi bu nedenle çok önemlidir. Türbinlerin ömrünün uzun olması ve üretimin verimli olması için, düzenli yapısal kontrollerinin yapılması gereklidir. Bu kontroller türbinlerin yüksekliği nedeniyle insan gözüyle yapılması çok zordur.

Firmamıza ait inspection amaçlı üretilmiş hava araçları, türbinlerin (özellikle kanat) fiziksel denetimlerini çok yüksek çözünürlükte RGB ve termik görüntülemesini otonom olarak yapabilmektedir. Kısa bir süre içinde fiziksel/termal görüntüleme tamamlanır ve analiz çıkartılarak raporlanır. Özel kamerası sayesinde yüzeyde oluşmuş çok küçük fiziksel bozulma ve teknik problemler rahatlıkla görülebilir.

Bu sistemlerin yüksekliği ve bulundukları yer itibariyle türbinlerin kontrollerinin hava araçları ile yapılması birçok avantaj sağlar.

hızlı,

güvenli,

doğru,

termik - RGB karşılaştırmalı görsel,

Rüzgar türbinleri üç bölümde incelenir.

Kule (tower)

Kanat (blade)

Gövde (nacalle)

Veriler rüzgar türbini uzmanı tarafından yorumlanabilecek haliyle teslim edilir.