Loading...
BAZ İSTASYONLARI - KULE

Baz istasyonları ve kule yapıların denetimi

Günümüzde gerek verici gerekse telefon baz istasyonları için kule kullanımı çok artmıştır. Sinyal yayılımının sağlıklı olabilmesi için doğası gereği yüksek yapılması ve üzerinde yüklü donanımlar barındırması gereken kuleler hem şehir içinde hem de şehir dışında kurulmaktadır. Bu kulelerin yüksekliği 40m den başlayıp 80m ve üstüne çıkmaktadır. Bunun yanında özellikle şehir içlerinde bina çatı yüzeylerinde de karşılaşılmaktadır. Farklı amaç, faklı uzunluk ve farklı donanımlarla yüklenmiş olmalarına rağmen kulelerin ortak özelliği yüksek olmasıdır.

Kule üzerindeki bileşenler yüksek ve bulundukları yer itibariyle çok fazla dış etkene maruz kalır. Yıldırım, rüzgar, kar, yağmur ve kuşlar bu yapılara zarar verebilmektedir. Kuruluş amacı kesintisiz çalışma özelliği olan bu bileşenler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Aktif ve bileşenli bir kulanin denetimi insan gücü ile yapıldığında 6 saat kadar sürmektedir. Personel olarak en az iki kişi olması beklenir. Maaliyet olarak ulaşım ve diğer masraflarla kule denetimi saati 65$ civarında olmaktadır. İnsansız hava araçları ile bu denetimlerin maaliyeti tam olarak %50 düşmektedir. Bu kontroller insan gözü ile kule üstüne çıkılarak yapılması yerine insansız hava araçları ile yapılması büyük avantajlar sağlar.

Şirketimiz bünyesinde bulunan hava araçlarımız ve yüksek çözünürlüklü görüntü alabilen kameralar aynı zamanda yapı üzerindeki bileşenleri termik kamerası ile ısıl olarak da denetleyebilmektedir. Kulenin fiziksel yapısının kontrolleri RGB olarak, bileşenlerin termik kontrolleri ise termal görüntü olarak toplanır ve analiz edilmek üzere depolanır.

Kule yapıların gerek yükseklikleri gerekse bulundukları alanlar nedeniyle inspection işlemlerinin insansız hava araçları ile yapılması birçok avantaj sağlar,

güvenli

hızlı

yüksek hassasiyette

termik / RGB görüntü karşılaştırma

60 görüntü alabilme

Düzlemsel görüntü birleştirme

Kameralarımızın en büyük özelliği; termik ve RGB görüntü alırken yüksek zoom özelliği sayesinde çok yaklaşmadan operasyonu yapabilmesi. Böylece hem kule bileşenlerine hem de hava aracına zarar gelmemektedir. Yüksek zoom (yakınlaştırma) ile en küçük parçalar çözünürlük bozulmadan büyütülerek ayrıntılı incelenir. Kesintisiz 55 dakika uçan hava aracımız kısa zamanda 360 RGB ve termik görüntü alınarak kule ve bileşenleri incelenir. Bu inceleme sonunda düzlemsel tek bir görsel oluşturulur. Tüm datalarla birlikte raporlanır.