Loading...
GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİ

Güneş enerjisi panel ve santralleri denetimi

Günümüzün vazgeçilmez yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, artan elektrik üretim maliyetlerinden dolayı daha çok kullanılır olmaya başlamıştır. Bina çatıları, boş araziler bu panellerle elektrik üreten santrallere dönmüştür. Gerek ticari gerekse özel kullanımda sürdürülebilirliği sağlamaktadır. Bu panellerin kesintisiz ve verimli enerji üretmesi, hem maliyetler hem de enerji yoksunluğu yaşanmaması açısından çok kritiktir.

Kurulan tesis tamamen açık havada ve coğrafi doğa şartlarında çalışmaktadır. Büyük yatırımlarla kurulan paneller hava olayları (yağmur, kar, rüzgar, dolu), toz, bitki vb. etkilerle kirlenmekte veya fiziksel zarar görmektedir. Bu da tesisin üretim kapasitesini azaltmaktadır. Panelleri etkileyen zararların çoğu gözle görülememektedir. Tesisin çatı, platform vb. yüksek yerlere kurulması gözle görülmesini engeller. Bunun yanında hücrelerin enerji üretme performansı ancak sıcaklık, ışık ölçüm eğrileri ile anlaşılmaktadır.

Firmamıza ait hava araçları güneş enerjisi panel/santral inspection işlemlerini havadan etkin bir şekilde yapmaktadır. Daha çok inspection görevleri için üretilmiş son teknoloji insansız hava araçlarımız denetlemeleri başarıyla yapabilmektedir.

Bu fiziksel şartlarda panel kontrollerinin havadan termal kamera ile yapılması birçok avantaj sağlar.

hızlı,

güvenli,

doğru,

termik-RGB karşılaştırmalı

sayısal veriye dayalı

Yüksek uçuş standardına sahip ve termal kameralı hava araçlarımızla tamamen otonom uçuş ile operasyon gerçekleştirilir. RTK modülü sayesinde noktasal doğrulukta koordinat ve hücre belirlenmesi sağlanır. Uçuş sırasına hem termik hem de yüksek çözünürlüklü RGB fotoğraf elde edilir. Isıl anormallikler sayesinde panel üzerindeki hataların görüntüleri karşılaştırılabilir. Termik analiz verileri ile noktasal panel-hücre hata tespitleri yapılır.

Operasyonun gerçekleşme süresi tarama alanının büyüklüğü ile değişim gösterir. Tüm operasyon 3 aşamada gerçekleşir.

Uçuşun görüntülerinin alınması

Görüntülerin bilgisayara yüklenmesi

Raporlama ve analizinin çıkartılması

Operasyonda elde edilen görüntü ve veriler güneş enerjisi alanında uzman kişiye yorumlanmak üzere teslim edilir.